تبلیغات و طراحی سایت
پرورش زنبور عسل پرورش زنبور عسل .

پرورش زنبور عسل

 

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

 

 

بيماريها و افات زنبور عسل كليك كنيد


لوازم اوليه وضروري پرورش زنبورعسل كليك كنيد


دانلود كتاب پرورش زنبور عسل براي تازه كاران كليك كنيد


فيلم پرورش زنبور عسل كليك كنيد


عكس قفس ملكه كليك كنيد


عكسهاي زيبا از زنبور عسل و كندو عسل كليك كنيد

 

پاورپوينت زنبور عسل

      پاورپوينت زنبور عسل,
    پرورش زنبور عسل,
    تجهيزات زنبور عسل,

،پديده غارت ذاتي بوده و زنبورها به منظور جمع اوري غذا اقدام به ان ميكنند و هيچ گونه نظر سوء و قصد بدي ندارند.زيرا در ذات انها اعمال بد وجود ندارد.با اين همه مساله غارت باعث انهدام كندوي غارت شده ميشود و خسارت جدي به زنبوردار وارد ميشود كه بايد اين مشاله را جدي گرفت و با اعمال روشها و تمهيداتي كه ذيلا توضيح داده مي شوند از وقوع ان جلوگيري كرد.

1-  همواره سعي شود كندوها در مناطقي كه از لحاظ شهد غني است مستقر گردد.زيرا تا زماني كه شهد گل در طبيعت به وفور يافت ميشود زنبورها هوس غارت به سرشان نمي زند.

2-  زنبورها نبايد بي غذا و گرسنه بمانند.بايد در شرايط كمبود شهد و گرده در طبيعت با مواد جانشين شونده انها را تغذيه نمود.

3-   از ريخت و پاش ذرات موم عسل دار و قطرات عسل و شربت در اطراف كندوها به شدت پرهيز نمود.

4-   در هنگام عسل گيري كار با تعداد نفرات لازم انجام گيرد و فرصت شيوع غارت از زنبورها گرفته شود.

5-   كندوي ضعيف و نامرتب با ادغام و تقويت سروسامان داده شوند.

6-  كندوها را در فاصله يك متري از همديگر قرار داده و از چيدن انها در كنار هم و با پروازهاي تداخلي پرهيز شود ،زيرا اين مسئله ميتواند منشاء غارت باشد.

7-  در مواقع بازديد سعي گردد از شيوع غارت جلوگيري شود و اگر غارت شدت پيدا كرد بايد بازديد را حتي الامكان متوقف ساخت.

8-  تغذيه با شربت قند در مواقعي كه غارت شديد است فقط در صبح زود و قبل از فعاليت زنبورها و يا نزديك غروب و بعد از فعاليت زنبورها انجام گيرد و از دادن شربت قند در وسط روز اجتناب شود.

9-  دريچه ورودي كندوها را در مواقع غارت بسيار تنگ نموده و دريچه ها فقط براي عبور يكزنبور تنظيم شود.ميتوان با قرار دادن چند شن درشت مسير پرواز را به صورت تونل در اورده و براي عبور مستقيم زنبورهاي غارتگر مانع ايجاد كرد.

10- فصل شدت غارت اوايل بهار و اواخر تابستان و پائيز است كه مصادف با ضعف كندوها و كمبود شهد در طبيعت است.



برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۰:۴۹ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

زنبور عسل ppt

    زنبور عسل ppt,
    ملكه زنبور عسل,
    عسلك زنبور عسل,

زنبور نر

زنبورهاي نر از تخمهاي بارور نشده بوجود مي‌آيند، يعني پدر نداشته وتنها داراي مادرند، ولي از جانب مادري داراي پدر بزرگ هم مي‌باشند. مدت رشدشان «از تخم تا زنبور كامل» ۲۴ روز است. زنبور نر ۱۲ روز پس از تولد به سِّن بلوغ رسيده وقادر به جفتگيري مي‌باشد. زنبورهاي نر از اواسط فروردين تا نيمه دوم تابستان در كندوها وهمراه كارگران وملكه زندگي مي‌كنند. جمعيتهايي كه داراي ملكه‌اند از نيمهٔ دوم تابستان نرها را به زور از داخل كندو بيرون مي‌رانند ويا مانع ورودشان به كندو مي‌شوند تا از گرسنگي بميرند. اين پديده به نام «نركشي» معروف است. بنا براين در حالت طبيعي در فصول پائيز وزمستان در كندوها از زنبور نر خبري نيست. وجود زنبورهاي نر تنها براي جفتگيري با ملكه‌هايي است كه معمولاً در جمعيت توليد مي‌ گردند واين كار هميشه در خارج از كندو ودر هواي آزاد وآفتابي انجام مي‌گيرد. هر زنبور نر تنها يكبار در زندگي مي‌تواند جفت گيري كند چون هنگام جفت گيري دستگاه تناسلي وقسمتي از بدنش پاره شده ودر داخل بدن ملكه باقي مي‌ماند. وي در اثر اين زخم مي‌ميرد وزندگيش پايان مي‌پذيرد. بدين طريق زنبور نر هرگز فرزندش را نمي‌بيند.

 

زنبور كارگر

زنبور كارگر مانند ملكه هميشه از تخم بارور شده بوجود مي‌آيد وباز مانند ملكه از جنس ماده‌است. دوران رشدش «از تخم تا زنبور ماكل» ۲۱ روز است.تمام كارهاي داخلي وخارجي كندو وجمعيت را كارگران انجام مي‌دهند كه مهمترينشان عبار تند از:

•زنبور عسل تميز كردن داخل سلولهاي مومي.  •تغذيه ملكه.  •تغذيه لاروها. •گرم كردن لاروها. •تنظيم گرماي داخلي كندو. •توليد موم. •ساختن سلولهاي مومي. •دفاع. •تعويض هواي داخلي كندو. •جمع آوري شهد وگرده گل. •تهيه بره موم. •آوردن آب به داخل كندو... وغيره. •دونوع زنبور كارگر وجود دارد كه از لحاظ شكل ظاهري كوچكترين فرقي بين آنها ديده نمي‌شود:

•كارگران بهاري كه از اوائل بهار تا نيمهٔ تابستان متولد مي‌گردند وحد اكثر سنشان «از تولد تا مرگ» از شش هفته تجاوز نمي‌كند.

•كارگران پُائيزي كه از نيمهٔ دوم تابستان به بعد تولد مي‌يابند وحد اكثر سِّن آنها اغلب از هفت ماه بيشتر است.

تعداد زنبورهاي كارگر يك جمعيت نسبتاً خوب در حد اكثر قدرتش درسال «حدود خرداد ماه» به ۶۰۰۰۰ عدد يا بيشتر هم مي‌رسد. در صورتيكه كه در زمستان تعدادشان از ۸۰۰۰ الي ۱۲۰۰۰ تجاوز نمي‌كند.

زنبورها از گلهاي خوشبو ومعطر بهاري تغذيه مي‌كنند. در فصل بهار و پائيز كندوها پر مي‌گردد و هركندو در حدود يك تا دو كيلو واحياناً ۴ كيلو در فصلهاي پُربار عسل بدست مي‌آيد. با مهارت خيلي بسيار كساني كه شغل جمع آوري عسل پيشه گرفته‌اند عسل از اين كندوها خارج و در ظرف خالي مي‌نمايند و كندو را بيرون نمي‌آورند، چون زنبور عسل طبق عادت هميشه يك جا مسكن مي‌نمايد بشرطي كه كسي اذيت وآزار بر او ننمايد. 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۹:۴۳ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

قيمت ژل رويال زنبور عسل

    قيمت ژل رويال زنبور عسل,
    پيش بيني قيمت زنبور عسل,
    قيمت زنبور عسل در سال 91,

) انتخاب الگو:
زنبور عسل حشرات مفيد و ارزشمند و پاكيزه اي هستند. در تمام طول عمرشان الگويشان گل است. فقط دنبال گل هستند تا از شكوفه تلخ گل، گرده و شهد تهيه كنند. گرده گل را براي غذاي نوزادان و شهد گل را براي شفاي مردم درست مي كنند. اگر ما براي به دست آوردن غذاي روح و جسم خود الگوي خوب داشته باشيم بسياري از مشكلات ما حل مي شود.

۲) درست استفاده كردن:
كوچكترين شكوفه گل توسط زنبور عسل گرده افشاني مي شود ولي زنبور طوري روي آن قرار مي گيرد كه آسيبي به آن نرسد. بنابراين ما هم مي توانيم در برخورد و تعامل با همنوعان خود طوري عمل كنيم كه هيچ وقت مشكلي به وجود نياوريم.

۳) محصول زنبو عسل، “عسل” است:
بنابراين ما هم مي توانيم با زبان و اعمال خود نتايج شيرين تر از عسل داشته باشيم ولي در صورتي كه قضاوت عجولانه و غيرمنطقي داشته باشيم نتايج آثار اعمال و زبان ما تلخ تر از همه چيز خواهد بود.

۴) ملايمت و انعطاف پذيري:
زنبور عسل، توليد موم مي كند زنبور با ترشح غده هاي موم ساز خانه هايي از موم مي سازد و داخل آن عسل مي ريزد. موم با اينكه خيلي شكننده و ملايم است ولي در گرما و سرماي زياد هم مي تواند ظرف خوبي براي نگهداري عسل باشد.

۵) سرافرازي و صبوري:
هميشه زنبور عسل چون از دسترنج خودش استفاده مي كند سرافراز و صبور است. براي تهيه يك قاشق عسل كه ۲۵ گرم مي باشد، چهار هزار زنبور بيست هزار گل را ملاقات مي كنند، ۷ بار فاصله بين كره ماه و زمين را مي پيمايند. براي تهيه ۱ كيلو عسل ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون گل را بايد گرده افشاني كنند.

۶) سخت كوشي و تلاشي خستگي ناپذير:
يك عدد زنبور در طول ۱۵ روز عمرش در فصل بهار و تابستان ۷۰ هزار سورتي پرواز مي كند. سرانجام بر اثر بال زدن زياد (چون ۴۰۰ دفعه در هر ثانيه بال مي زند، ۳۵ كيلومتر را در يك ساعت مي پيمايد و ۲۰ كيلومتر را بدون وقفه مي رود) با بال هاي مجروح و بدن زخمي و خون آ لود جانش را به جان آفرين تسليم مي كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۸:۵۶ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

كار آفريني پرورش زنبور عسل

    كار آفريني پرورش زنبور عسل,
    مقاله آماده پرورش زنبور عسل,
    قيمت كندو همراه زنبور عسل,

در باره زنبور عسل كتابهاي بسياري نوشته شده است براي اينكه از آغازتمدن بشيري اين حشره بالدار م اجتماعي كه در كندو به طرزي شبيه به معجزه عسل خوش طعم و و مقوي و معطر را توليد مي كرده است مورد توجه مردم قرار گرفته بود.ارسطو كاتون وارون پلين كولومل پلاريوس و ديگران كه همگي از نويسندگانو علماي عصر باستان بودند راجع اين حشره كتابهاي بزرگ و رساله نوشتند.

آريستوس فانوس فيلسوفي بود كه مدت 58 سال در وضع زندگي زنبول عسل تحقيق
كرد.همچنين دانشمند
ديگري موسوم به فيليس كوس دوناس شب . روز در جوار زنبور هاي عسل زندگي مي نمود كه
جز آنها چيزي نبيند به همين جهت از طرف هموطنان خودموسوم به وحشي گرديد.

مطالعه واقعي درطرز زندگي زنبور عسل فقط از قرن هفدهم ميلادي آغازگرديد
در ابتداي اين قرن دانشمند فلاماندي به نام كلونيوس بر اثر مطالعات خوداظهار داشت
كه يگانه حشره اي كه در كندو فقط تخم مي گذارد همانا ملكه است و گفت كه ملكه داراي
آلات تناسلي نرينگي و مادگي(هر دو) مي باشد ولي نتوانست اين گفته ها را اثبات
كند.

بعد او يك دانشمند هلندي به نام سوامردان براي اولين دفعه مطابق اصول علمي شروع به مطالعه در وضع زنبور عسل كرد و به وسيله ميكروسكوپ جزئيات زندگيزنبور عسل ر ازنظر گذراني و آنهارا تشريح نمود و چون ا بعد از تشريح توانست بطورواضح آلات تناسلي مادگي را در ملكه پيدا كند صريحا گفت كه ملكه يك زنبور ماده استو حال آنكه قبل از آن تصور مي شد ملكه شاه است يعني يك حيوان نر است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۸:۲۸ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

زنبور عسل كندو

    زنبور عسل كندو,
    وسايل زنبور عسل,
    نحوه خريد وسايل و تجهيزات زنبور عسل,

ژلۀ روآيال يكي از محصولات زنبور عسل است كه روش توليد آن با پرورش ملكۀ زنبور عسل تقريباً مشابه است. اين اكسير خوراك لاروها و ملكۀ زنبور است . ژله حاوي مواد نادري است ، كه در كمتر ماده تغذيه اي ديگري يافت مي شود . متأسفانه توليد اين محصول در زنبورداري ايران مغفول مانده . توليد ، توزيع و فرهنگ سازي براي استفاده درماني از ژله در داخل كشور و يا صادرات آن موجب درآمد زايي بيشتر در واحد هاي پرورش زنبور عسل خواهد شد.

     پرورش ملكۀ زنبور عسل در گذشته از طريق توليد فنجانك هاي مصنوعي از موم و انتقال لارو هاي كمتر از سه روز به وسيلۀ سوزن پيوند به آنها انجام مي شد . اين روش جواب مي داد  اما نقايصي هم داشت. برداشتن لاروهاي ريز از انتهاي حجره ها و انتقال آن به فنجانك كار مشكلي بود . لاروها بسيار حساس هستند و كوچكترين فشاري مي تواند موجب صدمه به آنها شود . از طرف ديگر مجاري تنفسي لاروها تنها در يك سمت از بدن آنها قرار دارد بنا بر اين اگر درفنجانك وارونه قرارگيرند و يا احيانا در ژله غرق شوند خفه خواهند شد . چنين مشكلاتي در كنار سرعت لازم جهت پيوند زدن و شرايط محيطي كه براي اين عمل بايد در كنار زنبورستان ايجاد كرد كار پيوند از طريق سوزن پيوند را بسيار سخت مي كند.

دستگاه كوپولارو (جنتر) نصب شده روي قاب

     اين دستگاه ها داراي فنجانك هاي مصنوعي پلاستيكي هستند كه ملكه مستقيما در آن تخم گذاري مي كند و سپس به راحتي به قابهاي پيوند منتقل مي شوند . در اين روش لاروها از سلولي به سلول ديگر منتقل نشده و احتمال صدمه ديدگي يا غرق شدن آنها در ژله از بين مي رود . سرعت كار هم چندين برابر مي شود و اينها احتمال موفقيت پيوند را  افزايش قابل توجهي مي دهد.

     مزيت ديگر اين وسايل ساده تر شدن پرورش ملكه هاي جوان است . بسياري از زنبورداران تا كنون به دليل سختي اجراي پيوند و ايجاد شرايط لازم براي آن از پرورش ملكه هاي جوان صرف نظر مي كردند اما اين دستگاه هاي ساده ، كار را بسيار آسان كرده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۷:۴۳ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

ملكه زنبور عسل

    ملكه زنبور عسل,
    بازاريابي زنبور عسل,
    اجزاي زنبور عسل,


سايت زنبورعسل ايران

سايت زنبورعسل ايران


سايت زنبورعسل ايران


سايت زنبورعسل ايران


سايت زنبورعسل ايران

سايت زنبورعسل ايران


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۷:۱۴ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

زهر زنبور عسل

    زهر زنبور عسل,
    زنبور عسل فيلم,
    كندو زنبور عسل,


سايت زنبورعسل ايران

سايت زنبورعسل ايران

سايت زنبورعسل ايران

سايت زنبورعسل ايران


سايت زنبورعسل ايران



برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۶:۵۵ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

معماري زنبور عسل

    معماري زنبور عسل,
    زنبور عسل و كندو,
    زنبور عسل فيلم,

جنسيت زنبورهاي كارگر ماده بوده و بيشتر جمعيت كندو را تشكيل مي دهند. طول بدن آن ها ۹ ميليمتر مي باشد. در يك كندوي قوي با بيش از ۱۰ قاب، حدود ۷۰ هزار زنبور كارگر وجود دارد.

لانه زنبور عسل

عسل

زنبور عسل

زندگي زنبور عسل


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۵:۵۱ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

زنبور عسل.ppt

    زنبور عسل.ppt,
    سموم زنبور عسل,
    داستان زنبور عسل,

زنبورهاي هر كندو يكي از سه نوع زنبور ملكه، زنبور نر و زنبور كارگر هستند. زنبور عسل از حشرات اجتماعي است حتي اگر در خارج از كندو داراي غذاي كافي باشد نمي تواند به تنهايي زندگي كند.

زنبور عسل

 

ملكه معمولاً مادر تمامي زنبورهاي موجود در كندو است. جنسيت آن ماده بوده و مهم ترين وظيفه اش تخم گذاري مي باشد. ملكه در تاريك ترين و محفوظ ترين نقطه كندو سكونت دارد و در اطراف اين محل خانه هاي ويژه اي براي محافظت از تخم ها و نوزادان قرار گرفته. علاوه بر اين ها سه تا ده خانه براي ملكه هاي جوان در نظر گرفته شده است.

زنبور كارگر

 


 ملكه همانند روح كندو محسوب مي شود و اگر ملكه را بردارند و جانشيني براي او وجود نداشته باشد بعد از سه يا چهار ساعت تمام كارهاي كندو متوقف مي شود و بعد از مدتي زنبورها بر اثر اندوه نداشتن ملكه نابود مي گردند. ملكه از اواخر فروردين تا اواخر خرداد روزانه حدود ۱۵۰۰ تخم مي گذارد.

زنبور عسل در حال خوردن شهد گل

 

نوزادان پس از خروج از تخم بعد از طي دو مرحله به صورت زنبور كامل در مي آيند. در مرحله اول به صورت كرم هاي سفيدي هستندو در خانه هاي كوچكي به سر مي برند و پرستاران به آن ها غذا مي رسانند و پس از چند روز به صورت زنبورهايي در مي آيند كه هنوز كامل نشده اند و به حالت خوابيده و خشك شده به سر مي برند (مانند حالت پروانه ابريشم در پيله) به اين جهت غذا نمي خورند تا وقتي كه به صورت حشره كامل درآيند.

نوزاد زنبور عسل

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۵:۲۶ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

هاچ زنبور عسل

    هاچ زنبور عسل,
    بچه زنبور عسل,
    پاورپوينت و زنبور عسل,

كدهاي بين المللي علامتگذاري ملكه :

رنگ

سال اتمام استفاده

سفيد يا خاكستري

1 تا 6 سال

زرد

1 2 تا 7   سال

قرمز

3 تا 8 سال

سبز

4 تا 9 سال

آبي

0 الي 5 سال


همچنين مي توان از رنگ هاي مدل هاي ماشين نيز براي مشخص نمودن اين زمان ها

استفاده نمود . علامتي كه بر روي ملكه گذاشته مي شود بايستي كوچك باشد و غير از ن

احية سينه ، قسمت ديگري از بدن ملكه را نپوشاند . براي اين منظور مي توان از يك ت

كه چوب با 16/1 اينچ اندازه استفاده نمود و رنگ مورد نظر را از طريق آن بر روي ب

دن ملكه قرار داد . معمولا ً ملكه را قبل از معرفي به كلوني علامتگذاري مي كنند . اما ب

ه هر حال مي توان اين كار را در هر زمان ديگري نيز انجام داد . همچنين بايد پيش از

رها كردن ملكه به داخل كلوني ، زماني طولاني را به خشك كردن رنگ اختصاص

داد . در مورد ملكه هايي كه خريداري مي شوند ، اين مراحل قبلا ً توسط توليد كننده ا

نجام شده اند .

همچنين بعضي از زنبورداران براي علامتگذاري ملكه ، برشي را بر روي نوك انتهايي ب

الهاي جلويي انجام مي دهند . هنگامي كه مي خواهيم ملكه را هر دو سال يك بار

جايگزين كنيم ، در مورد زنبور هايي كه در سال هاي فرد استفاده مي شوند ، نوك ب

الهاي چپ و در مورد زنبور هايي كه در سالهاي زوج مورد استفاده قرار مي گيرند ، ب

الهاي راست مورد برش قرار مي گيرند . روش برش را مي توان به عنوان مكمل

روش قبلي يعني رنگ آميزي پشت ملكه مورد استفاده قرار داد تا در صورتي كه نشان

رنگي ملكه از بين رفت ، بتوان ملكه خاص را مشخص نمود . چنانچه عمل برش به

صورت صحيح انجام گيرد ، ملكه قادر به پرواز نخواهد بود و چنانچه اين عمل به

درستي انجام نشود ، زنبور توانايي توليد خود را به دليل صدمات وارده از دستخواهد

داد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۴:۵۴ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع: