پرورش زنبور عسل

 

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

 

 

بيماريها و افات زنبور عسل كليك كنيد


لوازم اوليه وضروري پرورش زنبورعسل كليك كنيد


دانلود كتاب پرورش زنبور عسل براي تازه كاران كليك كنيد


فيلم پرورش زنبور عسل كليك كنيد


عكس قفس ملكه كليك كنيد


عكسهاي زيبا از زنبور عسل و كندو عسل كليك كنيد

 

سي دي پرورش زنبور عسل

    سي دي پرورش زنبور عسل,
    پاورپوينت براي پرورش زنبور عسل,
    نحوه پرورش و نگهداري زنبور عسل,

- سيستم دو ملكه اي كندوها :

انگيزه اصلي اجراي اين سيستم آن است كه عملكرد كندوها افزايش چشمگيري پيدا كند.با توجه به اينكه با افزايش جمعيت كلني ، عملكرد و راندمان كلني نيز افزايش خواهد يافت بايد سعي شود كه به طرق مختلف جمعيت را افزايش دهيم . كه مهمترين راه استفاده از ملكه اي از نژاد خوب و جوان و مراقبت هاي ويژه از كندو مي باشد ولي يكي از راه هاي افزايش جمعيت اجراي سيستم دو ملكه اي است . اين روش اولين بار در سال 1937 توسط آقاي فرار اجرا گرديد. 5 تا 7 هفته قبل از اينكه جريان شهد طبيعي شروع شود بايد عمليات سيستم دو ملكه اي اجرا گردد . به طور مثال اگر در منطقه اي عسلگيري در تير ماه انجام مي شود عمليات بايد از اواسط ارديبهشت شروع گردد.

چگونگي عمليات:

در نيمي از بدنه اصلي كندو ي قوي و سالم خود قابهاي نوزادان را قرار داده و نيم ديگر را با قاب گرده ، پوكه و قابهاي عسل و حدود 40 درصد زنبوران بالغ پر مي كنيم . ملكه اصلي را نيز در بدنه اصلي مستقر نموده و روي بدنه شبكه مانع عبور ملكه قرار مي دهيم . سپس بسته به ميزان جمعيت كندو ، دو طبقه يا دو نيم طبقه روي شبكه ملكه مي گذاريم  و بعد روي طبقه بالائي يك سرپوش داخلي قرار مي دهيم .( اين سر پوش از جنس فيبر بوده و وسط آن يك سوراخ تعبيه گرديده كه به وسيله توري چشم ريزي مسدود گرديده است .) آنگاه روي سرپوش فيبر يك طبقه ديگر قرار داده و مابقي قابهاي نوزادان ، قابهاي عسل ، پوكه (پوكه =  قاب موم بافي شده سالهاي قبل كه اكنون نه نوزاد دارد و نه عسل و گرده و فقط حجره هاي خالي دارد.البته كمي هم سياه رنگ شده است. ) گرده و بقيه نوزادان بالغ را در اين طبقه مستقر نموده و يك ملكه نيز به آن معرفي مي نماييم .همچنين يك دريچه پرواز هم جهت با ديچه پرواز پائين براي اين طبقه درست مي كنيم . در اين حالت زنبوران  فقط ارتباط فرموني با هم دارند . اين روند ادامه دارد تا زماني كه اولين شهد به كندو آورده شود . در اين موقع بايد دو جمعيت را با هم يكي كرد . به اين ترتيب كه ابتدا فيبر سرپوش داخلي را برميداريم . سپس ملكه را برداشته و به جاي آن روزنامه مي گذاريم در اين حالت جمعيتها با هم مخلوت شده و ملكه ها نيز ممكن است تا مدتي با هم  زندگي مسالمت آميزي داشته باشند . در غير اين صورت ملكه جوان ملكه مسن تر را كشته و خود ملكه اصلي كندو مي گيرد .

لازم به ذكر است كه دريچه پرواز كندوي طبقه فوقاني بايد در جهت كندو ي بدنه باشد تا در ادغام كندوها مشكلي پيش نيايد به طور كلي عملكرد كندوي دو ملكه احتمالاً بالاتر از دو كندو به طور جداگانه خواهد بود .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۰۶:۵۱ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :