پرورش زنبور عسل

 

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

 

 

بيماريها و افات زنبور عسل كليك كنيد


لوازم اوليه وضروري پرورش زنبورعسل كليك كنيد


دانلود كتاب پرورش زنبور عسل براي تازه كاران كليك كنيد


فيلم پرورش زنبور عسل كليك كنيد


عكس قفس ملكه كليك كنيد


عكسهاي زيبا از زنبور عسل و كندو عسل كليك كنيد

 

پروش و نگهداري زنبور عسل در خوزستان

    پروش و نگهداري زنبور عسل در خوزستان,
    كتاب الكترونيكي پرورش زنبور عسل و كرم ابريشم,
دانلود طرح كسب وكار پرورش زنبور عسل,

- مبارزه با كارگران تخم گذار:

به محض اينكه كارگران تخمگذار، ملكه باروري را قبول كردند تخمگذاري آنها يا متوقف شده و يا اينكه توسط ساير كارگران از تخمگذاري آنها جلوگيري به عمل مي آيد . از طرفي كندوئي كه كارگر تخمگذار دارد با ملكه غريبه خصوصا اگر از نژاد ديگري باشد به طور خصمانه اي رفتار كرده و در نتيجه معرفي ملكه غالبا نا موفق است. ولي چنانچه عمليات زير با دقت و در اواسط روز انجام شود معمولا موفقيت آميز خواهد بود.

1 – در مراحل اوليه يعني وقتي تعداد زيادي كارگر تخمگذار به وجود نيامده و كندو تازه يتيم شده است يك ملكه خوب و قوي از همان نژاد را مستقيما از روي قابي كه مشغول تخمگذاري است برداشته و بلافاصله روي يك قاب از كندوئي كه كارگر تخمگذار دارد قرار دهيد ( بهتر آن است از ملكه هاي پير و از رده خارج استفاده شود كه اگر كندو ملكه را قبول نكرد. هزينه زيادي به شما متهمل نشود) لازم است كه كندوي يتيم بيست و چهار ساعت قبل تغذيه شده باشد و همچنين در موقع عمليات خوب دود داده شود. اگر مدتي است كه كندوي يتيم مانده است بايد شرايط تعادل تخمگذاري بين دو كندو برقرار شود و اگر چنين تفاوتي وجود ندارد چند روز قبل از عمليات و معرفي ملكه يك قاب تخم به كندوي يتيم داده شود.

لازم به ذكر است كه در موقع معرفي ملكه به كندو اعم از تعويض ملكه ، گرفتن بچه مصنوعي و غيره بايد دو كندو از نظر تخم متعادل و برابر باشند تا معرفي ملكه با موفقيت انجام شود.

2 – در مواردي غير حاد كه زنبوران جوان در حال خارج شدن هستند يا در يكي دو روز گذشته متولد شده اند زنبوران را مانند بالا تغذيه كرده و بعد يك سلول ملكه بدهيد . در صورت امكان بهتر است كه يك قاب محتوي سلول ملكه به اين نوع كندوها داده شود . ولي در هر صورت اگر سلول ملكه تنها به آن داده مي شود بايد آن را با قفسهاي سيمي مخصوص محافظت نمود كه كارگران آن را خراب نكنند . از آنجايي كه سلول ملكه حساس بوده و با كوچكترين فشاري ممكن است خراب شده و مورد قبول كارگران قرار نگيرد توصيه مي شود سلولهاي ملكه را از قاب جدا ننموده و همراه آن به كندو بدهيد و در صورت نبودن سلول ملكه در كندو از يك قاب محتوي تخم روز استفاده شود.

3 – كندوئي كه كارگر تخمگذار در آن به وجود آمده تا حد زيادي از بين رفته تلقي مي شود به خصوص زماني كه سلول هاي نر سر بسته شده باشند و در واقع ارزش ملكه دادن و اصلاح كردن را ندارد و بهتر است با روش استفاده از روزنامه در يك كندوي ديگر ادغام شود . با ادغام دو كندو چيزي از بين نميرود چون هم از قاب و هم از جمعيت آن استفاده مي شود .ولي بايد ديد كه آيا ادغام هم به صرف است يا اينكه با اين عمل امكان از دست رفتن ملكه و يا تعدادي از زنبوران كندوي ميزبان  مواجه خواهيم شد .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۰۸:۲۰ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :