پرورش زنبور عسل

 

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

 

 

بيماريها و افات زنبور عسل كليك كنيد


لوازم اوليه وضروري پرورش زنبورعسل كليك كنيد


دانلود كتاب پرورش زنبور عسل براي تازه كاران كليك كنيد


فيلم پرورش زنبور عسل كليك كنيد


عكس قفس ملكه كليك كنيد


عكسهاي زيبا از زنبور عسل و كندو عسل كليك كنيد

 

زنبور عسل كندو

    زنبور عسل كندو,
    وسايل زنبور عسل,
    نحوه خريد وسايل و تجهيزات زنبور عسل,

ژلۀ روآيال يكي از محصولات زنبور عسل است كه روش توليد آن با پرورش ملكۀ زنبور عسل تقريباً مشابه است. اين اكسير خوراك لاروها و ملكۀ زنبور است . ژله حاوي مواد نادري است ، كه در كمتر ماده تغذيه اي ديگري يافت مي شود . متأسفانه توليد اين محصول در زنبورداري ايران مغفول مانده . توليد ، توزيع و فرهنگ سازي براي استفاده درماني از ژله در داخل كشور و يا صادرات آن موجب درآمد زايي بيشتر در واحد هاي پرورش زنبور عسل خواهد شد.

     پرورش ملكۀ زنبور عسل در گذشته از طريق توليد فنجانك هاي مصنوعي از موم و انتقال لارو هاي كمتر از سه روز به وسيلۀ سوزن پيوند به آنها انجام مي شد . اين روش جواب مي داد  اما نقايصي هم داشت. برداشتن لاروهاي ريز از انتهاي حجره ها و انتقال آن به فنجانك كار مشكلي بود . لاروها بسيار حساس هستند و كوچكترين فشاري مي تواند موجب صدمه به آنها شود . از طرف ديگر مجاري تنفسي لاروها تنها در يك سمت از بدن آنها قرار دارد بنا بر اين اگر درفنجانك وارونه قرارگيرند و يا احيانا در ژله غرق شوند خفه خواهند شد . چنين مشكلاتي در كنار سرعت لازم جهت پيوند زدن و شرايط محيطي كه براي اين عمل بايد در كنار زنبورستان ايجاد كرد كار پيوند از طريق سوزن پيوند را بسيار سخت مي كند.

دستگاه كوپولارو (جنتر) نصب شده روي قاب

     اين دستگاه ها داراي فنجانك هاي مصنوعي پلاستيكي هستند كه ملكه مستقيما در آن تخم گذاري مي كند و سپس به راحتي به قابهاي پيوند منتقل مي شوند . در اين روش لاروها از سلولي به سلول ديگر منتقل نشده و احتمال صدمه ديدگي يا غرق شدن آنها در ژله از بين مي رود . سرعت كار هم چندين برابر مي شود و اينها احتمال موفقيت پيوند را  افزايش قابل توجهي مي دهد.

     مزيت ديگر اين وسايل ساده تر شدن پرورش ملكه هاي جوان است . بسياري از زنبورداران تا كنون به دليل سختي اجراي پيوند و ايجاد شرايط لازم براي آن از پرورش ملكه هاي جوان صرف نظر مي كردند اما اين دستگاه هاي ساده ، كار را بسيار آسان كرده است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۷:۴۳ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :