پرورش زنبور عسل

 

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

زنبور داری و پرورش زنبور عسل+طرح توجیهی کلیک کنید

 

 

بيماريها و افات زنبور عسل كليك كنيد


لوازم اوليه وضروري پرورش زنبورعسل كليك كنيد


دانلود كتاب پرورش زنبور عسل براي تازه كاران كليك كنيد


فيلم پرورش زنبور عسل كليك كنيد


عكس قفس ملكه كليك كنيد


عكسهاي زيبا از زنبور عسل و كندو عسل كليك كنيد

 

پرورش زنبور عسل در رايگان

    پرورش زنبور عسل در رايگان,
    دانلود رايگان پرورش زنبور عسل,
    دانلود كتاب آموزش پرورش زنبور عسل,
    دانلود فيلم آموزش پرورش زنبور عسل,
    كتاب رايگان الكترونيكي پرورش زنبور عسل,

زنبور عسل درشت يا صخره اي ) :Apis dorsata

بزرگترين  زنبور عسل شناخته شده هستند . تك شعني هستند و شعنشان را لابه لايه صخره ها و يا بين درختان ميسازند . تمايل زيادي به كوچ كردن دارند . به تعداد زيادي كارگر براي مواظبت از شعنشان نياز دارند . شعن اين زنبورها تا يك متر هم مي رسد و در هند و چين زندگي ميكنند .

 ( زنبور عسل ريز ) :Apis florea

كوچكترين زنبور عسل شناخته شده است . تك شعني هستند . در سيستان و بلوچستان و خوزستان زيست ميكنند . توليد عسل كم و 3 تا 4 كيلوگرم در سال است . زنبور عسا ريز و درشت از زنبور عسل معمولي ابتدايي ترند ، اگرچه سيستم ارتباطي بين كارگران وجود دارد ولي به دقت ارتباط  زنبور عسل معمولي نيست . در ضمن نميتوان آنها را در جعبه پرورش داد .

 ( زنبور عسل آسيايي يا هندي ) :Apis cerana

از زنبور عسل معمولي كوچكتر ولي از زنبور عسل ريز بزرگتر است . شعن خودش را در محيط بسته ميسازد . براي توليد عسل پرورش داده ميشود  ولي نسبت به زنبور عسل معمولي عسل كمتري ذخيره ميكند . در استان فارس به آن زنبور هندي ميگويند .زنبور آسيايي نميتواند بره مو ( صمغ درختان جنگلي ) را جمع كند .

 

  ( زنبور عسل معمولي ) :Apis mellifera

زنبور اقتصادي و تجاري در دنيا هستند . آشيانه ي خود را در محيط بسته ايجاد ميكند . در زمان وفور شهد مقدار زيادي شهد جمع ميكند تا در مواقع كمبود از آن استفاده كند . با انسان ها همواره در طول تاريخ  همراه بوده است . به سرعت با محيط جديد عادت ميكند .  موطن اصلي آن جنوب آسيا و شمال هندوستان  است . به دليل وجود موانع جغرافيايي و يا دور افتادگي  توانستند ژنوتيپ هاي مختلفي لز خود نشان دهند و جمعيت هاي متنوع با محيط جديد را بسازند و نژادهاي متنوعي از نظر رنگ و رفتار از خود به وجود بياورند:

  ( زنبور عسل اروپايي ) :Apis mellifera carnica

موطن اصلي آن اتريش ، كرواسي ، مجارستان و شبه جزيره ي بالكان است . آرام ميباشد و كمتر نيش ميزند . غريزه ي بچه دادن كم است ولي محصول زيادي توليد ميكند . در زمستان به غذاي كمتري احتياج دارد . رنگ بدنشان هم خاكستري ميباشد .

 

  ( زنبور عسل زرد يا ايتاليايي ) :Apis mellifera ligustica

از شبه جزيره ي ايتاليا منشع گرفته است . رنگش زرد است و اجداد بيشتر زنبوران جهان به شمار مي آيد . به صورت خالص و هيبريد مورد استفاده قرار ميگيرند . نژادي اقتصادي ، اصلاح شده و با بالاترين توليد ميباشد . جمعيتشان بزرگ و رشد جمعيت آن سريع است . به غارت كندوهاي ضعيف تمايل دارد  . غريزه ي بچه دادن در آن كم است  و بره موي كمي جمع ميكند . نيش كم ميزند ولي در زمستان به غذاي نسبتا" زيادي احتياج دارد .

 

  ( زنبور عسل سياه ) :Apis mellifera mellifera

موطن اصلي آن اروپاي جنوبي ميباشد . رنگ بدنش سياه و فعاليتش از زنبور عسل زرد كمتر ميباشد .در تشكيل جمعيت هاي هيبريد از آن استفده ميشود . در زمستان به غذاي زيادي احتياج دارد .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۶:۵۶ توسط:پرورش زنبور عسل موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :